Drewno jest materiałem budowlanym znanym od zarania dziejów. Już pierwotni ludzie budowali z nich szałasy i pierwsze domostwa. Pierwsze domy opierały się na konstrukcji szkieletu drewnianego, który był zazwyczaj oblepiony gliną. Glina stanowiła doskonały materiał termoizolacyjny. Pierwsze domy nie miały okien, a w pierwszych oknach nie było szyb, dlatego też ludzie, którzy w nich mieszkali, byli narażeni na wieczne przeciągi i zimno. Zanim człowiek wymyślił szkło, okna zamykał przy pomocy drewnianych okiennic...

Drewno, kamień i glina były pierwszymi materiałami budowlanymi, jakie stosował człowiek. Drewno do dzisiaj jest uznawane za jeden z najbardziej trwałych i zdrowych materiałów budowlanych. Buduje się z niego tak zwane domy o konstrukcji szkieletowej - platformowej i balonowej oraz domy drewniane z bali. Projekty domów parterowych budowanych z drewna znajdują się w ofercie każdego biura architektonicznego. Moda na budowanie domów drewnianych przyszła z Kanady, dlatego domy szkieletowe nazywa się również domami kanadyjskimi. Domy z bali są najbardziej znane w Skandynawii.

Co to są domy z bali i jak się je buduje? Domy z bali są domami drewnianymi powstałymi z litego drewna, czyli bardzo drogiego materiału budowlanego. Taki dom może być zbudowany w stylu wiejskiej, prostej chałupy, ale może też być bardzo nowoczesnym domem w stylu skandynawskim. Współczesne budownictwo drewniane nie boi się łatwopalności drewna, nasiąkliwości wilgocią i szkodników. Dlaczego? Przy dzisiejszej technologii obróbki drewna oraz zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych otrzymuje się materiał o wysokim stopniu termoizolacyjności, a doskonale zaimpregnowany opiera się szkodnikom i staje się materiałem ognioodpornym. Budowa takiego domu jest o wiele droższa, niż budowa domu szkieletowego - wymaga przede wszystkim ogromnej wiedzy, cierpliwości i umiejętności, dlatego domy z bali budują ekipy wyspecjalizowanych cieśli. Do budowy takiego budynku stosuje się najczęściej drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe. Bardzo rzadko używany jest modrzew. Drewniane bale przyjeżdżają na budowę już pocięte i ponumerowane, i to z nich układa się dom zgodnie wyznacznikami, jakie zawiera projekt domu.