Chcesz wybudować dom i nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Gubisz się w gąszczu nie tylko przepisów, ale i propozycji gotowych projektów? I tu nikt się nie powinien dziwić, ponieważ sam pomysł na budowę domu nie wystarczy. Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Przede wszystkim należy się zastanowić, w jakim domu chcemy zamieszkać. Czy będzie to dom wielokondygnacyjny - z jednym piętrem i funkcjonalnym poddaszem czy też dom parterowy? Jaką planujemy kupić działkę, a może jaką działkę już mamy? Tu wielkość działki budowlanej ma olbrzymie znaczenie. Wybierając odpowiedni projekt domu warto pamiętać, że zazwyczaj domy jednorodzinne podzielone są na wiele kategorii. Te stałe kategorie z jednej strony powinny ułatwić znalezienie właściwego projektu, który będzie dostosowany na każdą działkę. Tak więc w biurze projektowym, architektonicznym - obojętnie czy istniejącym online, czy też w rzeczywistości - znajdują się ciekawe projekty domów parterowych, domów z poddaszem oraz nowoczesne projekty domów piętrowych i projekty, które pozwolą na łatwą rozbudowę domu w przyszłości. Bo przecież dzisiaj możemy potrzebować małego domu, a za kilka lat, gdy pojawią się dzieci - dom będzie trzeba powiększyć na przykład o dodatkową kondygnację lub zaadaptować funkcjonalne poddasze.

Projekty domów jednorodzinnych to nie tylko bryła budynku, to również technologia, w jakiej zostaną zbudowane. Mogą to być więc tradycyjne domy murowane. Polecane są zdrowe domy z cegły. W ofercie każdego biura znajdą się także nowoczesne projekty domów budowanych z takiego materiału jak beton komórkowy. Niesamowicie popularnym trendem w budowie domów jednorodzinnych jest budowa domów z drewna. Tu możemy kupić projekt, który mówi tylko i wyłącznie o szkielecie drewnianym lub o domach konstruowanych z samych bali drewnianych.

Dla kilkuosobowej rodziny polecane są projekty domów parterowych lub domów z funkcjonalnym poddaszem użytkowym. Większe rodziny powinny się zdecydować na domy piętrowe lub nawet domy wielorodzinne lub projekty domów dwurodzinnych, czyli bardzo popularne domy w zabudowie bliźniaczej. Decyzja zawsze należy do klienta.