Projekty domów nowoczesnych, budowanych w określonej stylistyce są zazwyczaj powtarzalne. Na czym polega powtarzalność projektów i czy opłaca się skorzystać z takiego projektu?

Osiedle domów jednorodzinnych a zabudowa indywidualna

Każdy z nas, decydując się na budowę domu, chce zamieszkać oryginalnie, ale nie zawsze stać nas na indywidualny projekt domu. Dlatego wiele osób decyduje się na powtarzalne projekty domów. Jak to wygląda w praktyce? Takie domy można znaleźć już w Internecie na różnych stronach biur architektonicznych. Nie są drogie i to jest ich niewątpliwą zaletą. Pamiętajmy jednak, że jeśli my wpadliśmy na pomysł kupna danego projektu, nasz sąsiad może też wpaść na identyczny pomysł. A wtedy staną obok siebie dwa identyczne domy. I z tym trzeba się liczyć. tak będzie na pewno, jeśli projekt nie zostanie podany adaptacji. Gotowy projekt jest tylko tak naprawdę podstawą do pracy architekta, który musi go zaadaptować do wielkości działki oraz warunków zabudowy przestrzennej, a także dostosować do indywidualnych potrzeb każdego klienta. tak więc naprawdę, żaden projekt domu nie jest w stu procentach powtarzalny. Bryła budynku może być bardzo podobna, ale wystarczy, że zostanie zmieniony kształt okien, ich wielkość, zostaną przesunięte drzwi wejściowe, zmniejszony garaż lub zwiększona powierzchnia tarasu labo balkonu i dom będzie zupełnie inny, niż jego projekt pierwotny. Domy nowoczesne właśnie takie są. Jest wiele osiedli domków jednorodzinnych, na których wydaje się, że podobne budynki już gdzieś widzieliśmy, ale to tylko są pozory. Domy jednorodzinne prawie zawsze różnią się od siebie, chyba że są budowane w zabudowie bliźniaczej lub jest to osiedle, na którym nie ma budownictwa indywidualnego, a powstało ono z jednego projektu zagospodarowania przestrzeni pod osiedle domów jednorodzinnych. Wtedy nawet wszystkie domy mogą być i raczej będą identyczne.

Decyzja należy więc do nas o tym, gdzie chcemy mieszkać - w naszym wymarzonym domu i zaprojektowanym indywidualnie, w domu, dla którego jest powtarzalny projekt czy też na osiedlu domków jednorodzinnych, które zostało zaprojektowane jako nierozerwalna całość?