W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym panuje trend na ekologię. Wszystko, co jest najbardziej naturalne, jest na czasie. Warto więc przy projektowaniu domów proponować ich przyszłym mieszkańcom skorzystanie z ekologicznych rozwiązań, które, choć czasem wydają się droższe, w praktyce okazują się być o wiele tańsze, bo pozwalają zaoszczędzić pieniądze na przykład na zużyciu energii elektrycznej, wody czy ciepła. Domy nowoczesne projekty to przede wszystkim założenia, że są to domy energooszczędne. Co to oznacza w praktyce?

Dom energooszczędny pozwala zaoszczędzić energię - nie tylko elektryczną, ale i cieplną. Może tu być zastosowanych kilka rozwiązań. Przede wszystkim taki budynek powinien być odpowiednio docieplony w najbardziej newralgicznych miejscach. Powinien wykorzystywać energię słoneczną. W Polsce stosuje się już baterie słoneczne do produkcji domowej energii. Dzięki nim można na przykład ogrzewać wodę w domu. Warto tak zaprojektować budynek, by najbardziej oszklone miejsca wychodziły na południe. Dzięki temu zabiegowi, nawet zimą spokojnie można ogrzać mieszkanie do takiej temperatury, by nie korzystać na przykład z ogrzewania gazowego. Warto zainwestować w specjalne systemy, które wykorzystują energię pochodzącą z wnętrza budynku - jaka jest wytwarzana przez samych mieszkańców, ale i urządzenia, które znajdują się w domu. Nie jest ona odprowadzana na zewnątrz, ale przetwarzana na energię, dzięki której można ogrzewać wodę. W domach instaluje się także inteligentne systemy sterujące światłem, które zapalają je i gaszą w momencie pojawienia się domownika lub jego wyjścia z danego pomieszczenia. Można też zastosować rozwiązanie, które pozwala na uzdatnianie i oczyszczanie wody i wykorzystywanie jej nawet kilka razy.

Projekty domów nowoczesnych dbają też o to, by taki dom zbudowany był z odpowiednich energooszczędnych materiałów. Genialnym materiałem budowlanym jest tu drewno. Drewno posiada bowiem takie właściwości, dzięki którym zawsze jest ciepłe. Zimą drewno nie przepuszcza ciepła na zewnątrz, a latem przyjemnie wychładza pomieszczenia.