Jaki jest najbardziej znany materiał budowlany? Który z materiałów budowlanych jest stosowany niemal od zarania dziejów ludzkości? Takim materiałem jest drewno, które jako budulec ma niezwykłe właściwości i to właśnie te jego cechy zdecydowały, że idealnie nadaje się do budowy domów.

Idealny materiał na domy jednorodzinne, czyli ekologiczne, domy drewniane charakteryzuje się więc takimi właściwościami, jak przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość na mechaniczne działania zewnętrzne, czyli ściskanie, zginanie, rozciąganie, ścinanie oraz docisk miejscowy. Rozróżnia się nawet wytrzymałość drewna doraźną oraz trwałą. Wytrzymałość jest uzależniona od kierunku działania sił w odniesieniu do włókien. Wielkie znaczenie ma także czas działania obciążeń oraz wilgotność samego drewna. Podobnie ma się sprawa ze sprężystością, jaka zachodzi przy ściskaniu, zginaniu i rozciąganiu. Tak samo niezmiernie jest ważna wytrzymałość drewna na odkształcenia postaciowe. Wszystko to wpływa bezpośrednio na projektowanie konstrukcji drewnianych. Dlatego do budowy domów wybiera się drewno najtwardsze, ale i najbardziej wytrzymałe oraz suche. Drewno wilgotne nie nadaje się do budowy szkieletu drewnianego budynku. Projektując domy jednorodzinne drewniane trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te właściwości drewna. Poza tym należy podczas projektowania wziąć pod uwagę jeszcze inne właściwości mechaniczne drewna. A są to odporność na uderzenia, twardość, ścieralność, łupliwość, giętkość i inne, dlatego dobiera się odpowiednie gatunki drzewa.

Drewno ma jeszcze inne zalety. Jest przede wszystkim najbardziej ekologicznym i naturalnym materiałem budowlanym, który daje ciepło w zimne dni, a w ciepłe - przyjemny chłód. Domy drewniane mają także swój niepowtarzalny charakter, którego nie posiadają inne budynki. Warto więc nie pokrywać drewna tynkami, ale pozostawić je takim, jakie jest. Zapach, ciepło nawet podczas dotyku, na pewno zwiększą atmosferę ciepła domowego, a w takim domu, domu z charakterem mieszka się najprzyjemniej i najchętniej się do niego wraca każdego dnia. Domy drewniane to najczęściej domy parterowe, których budowa jest ostatnio najnowocześniejszym trendem w budownictwie jednorodzinnym.