Luksusowe domy na sprzedaż - nie jeden raz o nich słyszeliśmy, nie jeden raz o nich czytaliśmy. Ale tak naprawdę, co oznacza luksusowy dom, ponieważ znaczenie słowa luksus dla każdego z nas może być zupełnie odmienne. Jaka jest podstawowa definicja luksusu?

Co to jest luksus?

Luksus kojarzy się nieodzownie z bogactwem i przepychem, który widać niemal jak na dłoni. Pojęcie luksusu wywodzi się od łacińskiego słowa luxus, czyli zbytek, nadmiar oraz przepych. Początkowo pojęcie to nie miało konotacji pozytywnych. Kojarzone było z wypaczeniem i negatywną odmiennością. Obecnie terminem tym można z powodzeniem opisać specyficzną kategorię dóbr materialnych albo usług, które przede wszystkim wyróżniają się wysoką ceną, ale są także wysokiej jakości. Ich wykonanie jest bezbłędne. Takie dobra materialne lub usługi nie są dostępne dla każdego przeciętnego odbiorcy. Produkty luksusowe dostępne są tylko i wyłącznie dla bardzo wąskich grup społecznych. Określane są jako produkty i usługi ekskluzywne. Do takich produktów należą także domy jednorodzinne.

Luksus w domu

Projekty domów luksusowych są już same w sobie usługą ekskluzywną, ponieważ muszą być tak opracowane, by zadowolić najbardziej wyszukane gusta późniejszych mieszkańców. Przede wszystkim ich projekt powinien zawierać nietypowe rozwiązania, służące wygodzie ich mieszkańców. Może to być na przykład winda w budynku wielokondygnacyjnym, inteligentne systemy sterujące na przykład elektrycznością, czy zamykaniem okien i drzwi oraz odpowiednie systemy wentylacji i ogrzewania. Domy luksusowe mogą być domami energooszczędnymi z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. I oczywiście wszystko musi zostać zaprojektowane w taki sposób, by nawet użyte materiały były najwyższej jakości - ekologiczne, trwałe i estetyczne. Luksus w domu oznacza także jego wyposażenie - najlepsze i najdroższe z możliwych, wykonane z ciekawych i unikatowych materiałów, które są dostępne dla nielicznych osób. Takie domy nie są budynkami małymi. Ich powierzchnia nie jeden raz wynosi ponad 300 metrów kwadratowych, a przyległa działka obejmuje ciekawe tereny takie jak stary park czy jezioro.